الگوریتم موبایل فرست ایندکس یکی از الگوریتم‌های جدید گوگل است که بر روی بحث موبایل فرندلی تمرکز دارد.

در چند سال اخیر، گوگل شاهد افزایش سرچ از طریق گوشی‌های هوشمند بود. به حدی که در سال 2016، بیش از 50 درصد کاربرانش از طریق موبایل اقدام به سرچ می‌کردند.

برای همین گوگل تصمیم گرفت تا یکسری فعالیت‌هایی را انجام دهد تا کاربرانی که با گوشی هوشمند سرچ می‌کردند، تجربه کاربری راحت‌تری داشته باشند. یکی از همین فعالیتها، ارائه الگوریتم mobile first index بود.

در این پست از آراد سئو ما قصد تا ببینیم الگوریتم موبایل فرست ایندکس چیست و آیا جزو سئو در اصفهان محسوب می‌شود یا نه.

تاریخچه الگوریتم موبایل فرست ایندکس

اگر یادتان باشد، گوگل در سال 2015 تصمیم گرفت تا بحث موبایل فرندلی را به عنوان یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای رتبه بندی در نظر بگیرد که در همین راستا هم فعالیت‌های زیادی انجام داد. یکی از این فعالیتها، ارائه الگوریتم mobilegeddon بود که به صورت مستقیم، بر بحث موبایل فرندلی نظارت داشت.

مدتی بعد و در سال 2018 هم یک الگوریتم دیگری به نام speed update را منتشر کرد که بر روی سرعت سایتها در گوشی هوشمند نظارت داشت. ولی گوگل متوجه شده بود که کاربران گوشی‌های هوشمند، هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود و باید فکری به این حال بکند.

برای همین گوگل در همان سال 2018، اقدام به گسترش یک الگوریتمی با نام موبایل فرست ایندکس کرد؛ در این الگوریتم، گوگل اول از همه، سایت را بر اساس نسخه موبایل بررسی می‌کند و سپس به سراغ نسخه دسکتاپ می‌رود. یعنی اینکه اولویت گوگل با بحث موبایل فرندلی است و به سایتهایی که نسخه موبایل خودشان را بهینه کردند، امیتاز بیشتر و رتبه بهتری می‌دهد.

البته این الگوریتم باید بر روی همه وبسایتها فعال می‌شد و برای همین مدتی طول کشید تا بر روی همه سایتها فعال شود. ولی امروزه مطمئن باشید که موبایل فرست ایندکس بر روی همه وبسایتها فعال شده و فعالیت موبایل فرندلی سایت شما را بررسی می‌کند.

بهینه کردن سایت برای موبایل فرست ایندکس

اگر می‌خواهید نمره خوبی از طرف الگوریتم موبایل فرست ایندکس بگیرید، باید بحث موبایل فرندلی را رعایت کرده باشد که خودِ بحث موبایل فرندلی، شامل موارد بسیار زیادی می‌شود که خودش نیازمند یک پست مجزاست.

ولی در ادامه دو نمونه از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند به سایت شما کمک کند را با هم بررسی می‌کنیم:

1. محتواهای یکسان در نسخه‌های مختلف

همانطور که گفتیم، سایت دارای دو نسخه دسکتاپ و موبایل است؛ برای اینکه از دو نسخه در کنار یکدیگر استفاده کنید، روشهای مختلفی وجود دارد. بعضی از افراد سعی می‌کند تا یک صفحه مجزا برای نسخه موبایل بسازند.

جدای از اینکه این روش می‌تواند وقت زیادی از شما بگیرد، همچنین می‌تواند باعث تفاوت اطلاعات و محتواها در نسخه‌های دسکتاپ و موبایل شود.

فرقی نمی‌کند که شما از چه روشی می‌خواهید برای تهیه نسخه موبایل استفاده کنید؛ فقط سعی کنید که محتواها و اطلاعات، در هر دو نسخه یکسان باشد.

2. طراحی ریسپانسیو

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که گوگل برای بررسی وضعیت موبایل فرندلی یک سایت بررسی می‌کند، بحث طراحی ریسپانسیو باشد. همانطور که در مورد اول هم گفتیم، بعضی از وبمستران سعی می‌کنند تا از نسخه مجزا برای تهیه نسخه موبایل استفاده کنند و فکر می‌کنند که رتبه بهتری هم می‌گیرند.

ولی اولویت گوگل با طراحی ریسپانسیو است و نسخه مجزا در اولویت‌های بعدی گوگل قرار دارد.

البته طراحی ریسپانسیو نیازمند علم کدنویسی است؛ ولی اگر از سیستم مدیریت محتوا آماده استفاده می‌کنید، می‌توانید از قالبهایی استفاده کنید که حالت ریسپانسیو دارند.

الگوریتم موبایل فرست ایندکس چیست؟

موبایل فرست ایندکس جزو خدمات سئو ارزان قیمت است؟

این مورد بستگی به وضعیت فعلی سایت شما دارد. همانطور که گفتیم، این الگوریتم بر روی مسائل موبایل فرندلی تمرکز دارد و مسائل مربوط به موبایل فرندلی هم یکی دو مورد نیست که خیلی زود تمام شود.

برای بررسی این موارد شما نیاز به یک متخصص دارید تا سایت شما را از لحاظ موبایل فرندلی بررسی کند و اگر مشکلی بود، برطرف کند. اگر مشکل شما جزئی بود، بله! جزو سئو در اصفهان حساب می‌شود. ولی اگر سایت شما مشکلات زیادی از لحاظ موبایل فرندلی داشته باشد، دیگر بحثش جداست.

سوالات متداول

موبایل فرست ایندکس سایتها را جریمه می‌کند؟

صد در صد! این الگوریتم کارش نظارت و نمره دادن به سایتها از لحاظ بحث موبایل فرندلی است. پس می‌تواند نمره منفی هم بدهد.

الگوریتم موبایل فرست ایندکس بر روی چه مسئله‌ای نظارت دارد؟

به صورت تخصصی بر روی بحث موبایل فرندلی!

هدف گوگل از انتشار موبایل فرست ایندکس چی بود؟

تا تجربه کاربری بهتری برای اکثریت کاربرانش (کاربران موبایل) به ارمغان بیاورد.

جمع بندی

در این پست از aradseo سعی کردیم تا ببینیم الگوریتم موبایل فرست ایندکس چیست و چه تاثیری بر روی سایتهای ما دارد. بعضی از افراد فکر می‌کنند که کار این الگوریتم، فقط بررسی سایتهاست. ولی باید بدانید که اگر این الگوریتم بفهمد که سایت شما مسائل مربوط به موبایل فرندلی را رعایت نکرده، ممکن است که رتبه خودتان را از دست بدهید.

گوگل با استفاده از این الگوریتم، ابتدا سایت را از لحاظ موبایل فرندلی بررسی می‌کند و سپس به سراغ نسخه دسکتاپ می‌رود. پس اگر می‌خواهد در سرچ‌هایی که در گوشی هوشمند انجام می‌شود به رتبه خوبی برسید، این موضوع را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *