الگوریتم E-A-T یکی از مهم‌ترین الگوریتم های گوگل است که جزو الگوریتم های نسل جدید به شمار می‌رود. این الگوریتم به حدی در سئو تاثیر گذاشته که امروزه متخصصان سئو، از دستورالعملهای E-A-T در استراتژی‌های خودشان استفاده می‌کنند.

بعد از اینکه این الگوریتم منتشر شد، بسیاری از سایتها که اکثریت هم در حوزه پزشکی بودند، رتبه‌های آنها به شدت رشد کرد و بسیاری از سایتها هم رتبه‌های خودشان را از دست دادند.

در این پست از آراد سئو می‌خواهیم ببینم که الگوریتم E-A-T چیست و چه کارایی دارد و اینکه سئو در اصفهان، دستورالعمل‌های این الگوریتم را رعایت می‌کنند یا نه!

معرفی الگوریتم E-A-T

برای اینکه به تعریف این الگوریتم بپردازیم، بهتر است که نگاهی به تاریخچه الگوریتمE-A-T بیندازیم.

اگر یادتان باشد، یکی از مهم‌ترین آپدیت‌های گوگل در فوریه سال 2017 میلادی بود که باعث شده بود تا بسیاری از سایت‌ها، رتبه بالاتری در نتایج گوگل بگیرند و بسیاری از سایتها هم رتبه خودشان را از دست دادند. برای مثال سایت هتل ماریوت، در اکثر کلمات خودش توانسته بود به رتبه‌های بالایی برسد؛

این در حالی بود که بسیاری از صفحات سایت هتل ماریوت که بر اساس قواعد سئو نوشته شده بود، رتبه‌های پایین‌تری نسبت به بقیه صفحات داشتند. این موضوع به حدی واضح و عجیب بود، که متخصصان سئو تا مدتها هیچ جوابی برای آن نداشتند.

در سال 2018 هم گوگل الگوریتم های خودش را آپدیت کرد که در این آپدیت، ما شاهد افت رتبه تعداد زیادی از سایتهای پزشکی بودیم؛ ولی تعدادی از این سایتها توانستند تا دوباره رتبه‌های قبلی خودشان را پس بگیرند.

متخصصان سئو با بررسی‌هایی که انجام دادند چند نقطه اشتراک بین سایتهایی که توانسته بودند به رتبه قبلی خودشان برگردند و سایتهایی که رتبه بالاتری در این آپدیت گرفته بودند پیدا کردند:

  • محتوا توسط افراد متخصص نوشته شده بود.
  • اکثر این سایتها متعلق به یک برند معروف بود.
  • تمامی پستها، دارای اطلاعات جامع و کاربردی بودند.

گوگل در آپدیت‌هایی که جدیدا انجام داده، به مطالب و سایتهایی که سه خصوصیت بالا را دارند ارزش بیشتری می‌دهد که همه این موارد، ما را به الگوریتم E-A-T می‌رساند.

Eat مخفف چیست؟

احتمالا همانطور که خودتان هم تا الان حدس زدید، EAT مخفف سه کلمه Expertise (متخصص)، Authoritativeness (اعتبار) و Trustworthiness (اعتماد) است. این سه مواردی هستند که گوگل بعد از آپدیتهای سال 2017 و مخصوصا آپدیت 2019، اهمیت زیادی به آنها می‌دهند.

در ادامه به بررسی هر سه فاکتور از دید گوگل و الگوریتم E-A-T می‌پردازیم:

Expertise در الگوریتم E-A-T

در سه موردی که در بخش معرفی الگوریتم E-A-T صحبت کردیم، گفتیم که تخصص یکی از نکات مشترک در بین سایتهایی بود که بعد از آپدیت الگوریتم گوگل، به رتبه‌های بالاتری رسیده بودند.

درواقع بحث تخصص مربوط می‌شود به شخص نویسنده؛ شاید شما فکر کنید که گوگل چطور می‌تواند از تخصص نویسنده آگاهی داشته باشد.

گوگل با استفاده اسنادی که از شخص نویسنده در دست دارد (اطلاعات نویسنده در ابزارهای مختلف گوگل) می‌تواند از تخصص و مهارت شخص نویسنده مطلع شود.

Authoritativeness در الگوریتم E-A-T

برای همه ما پیش آمده که بعد از سرچ در گوگل، به نتایج و سایتهایی رسیدیم که فقط مطالب همدیگر را کپی کرده بودند. این الگوریتم با استفاده از فاکتور Authoritativeness (اعتبار) سعی می‌کند تا معروفیت و محبوبیت برند سایت را بررسی کند و اگر مطمئن شود که برند شما از محبوبیت کافی برخوردار است، امتیاز این مرحله را به شما می‌دهد.

Trustworthiness در الگوریتم E-A-T

Trustworthiness یا اعتماد، رابطه مستقیمی با دو مورد بالا دارد؛ یعنی اینکه گوگل با استفاده از این الگوریتم سعی می‌کند تا ارزش، اعتبار، و تخصص سایت را بررسی کند و اگر متوجه شود که سایت شما این موارد را داراست، امیتاز بخش اعتماد یا Trustworthiness را هم به شما می‌دهد.

الگوریتم E-A-T چیست؟

شرکت سئو در اصفهان الگوریتم E-A-T را رعایت می‌کنند؟

این الگوریتم به حدی مهم و ارزشمند است که متخصصان سئو از آن به عنوان یکی از مراحل استراتژی سئو خودشان استفاده می‌کنند.

سئو در اصفهان هم از این قائله مستثنی نیست! درواقع امروزه اگر می‌خواهید در بین رقبای خودتان حرفی برای گفتن داشته باشید، باید حتما دستورالعمل‌های الگوریتم E-A-T را رعایت کنید.

سوالات متداول

الگوریتم E-A-T مخفف چه کلماتی است؟

Expertise یا متخصص،Authoritativeness یا اعتبار و Trustworthiness یا اعتماد.

الگوریتم E-A-T بر روی چه سایتهایی تاثیر می‌گذارد؟

در اوایل، بیشترین تاثیر بر روی سایتهای پزشکی بود؛ ولی امروزه این الگوریتم در همه حوزه‌ها تاثیرگذار است.

فاکتورهای eat چیست؟

1. تخصص نویسنده 2. اعتبار محتوا 3. اعتماد کاربران

جمع بندی

در این پست از aradseo سعی کردیم تا ببینم الگوریتم E-A-T چیست و چه تاثیری بر روی سایتها می‌گذارد.

امروزه الگوریتم E-A-T تبدیل به یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای رتبه بندی شده؛ با درک این مفهوم، شما می‌فهمید که ترفندهای سئو دیگر مثل قبل جوابگو نیست و باید دارای تخصص لازم در زمینه فعالیت خودتان باشید و در کنارش هم باید اعتبار کسب و کار خودتان را بالا ببرید تا الگوریتم E-A-T بتواند بفهمد که سایت شما قابل اعتماد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *