الگوریتم تازگی محتوا که آن را با اسم الگوریتم فرشنس هم می‌شناسند، یکی از چندین الگوریتم های گوگل به شمار می‌رود که در مقایسه با بقیه الگوریتم‌ها، کمتر شناخته شده است. این الگوریتم نه تنها برای متخصصان سئو، بلکه برای کارشناسان تولید محتوا هم یک الگوریتم ضروری به شمار می‌رود.

در ادامه این پست از آراد سئو قصد داریم تا ببینیم الگوریتم تازگی محتوا چیست و چه تاثیری بر روی قیمت سئو در اصفهان می‌گذارد.

معرفی کلی الگوریتم تازگی محتوا

اولین بار در تاریخ 3 نوامبر 2011 بود که گوگل به طور رسمی، الگوریتم فرشنس را معرفی کرد؛ خبر عجیب‌تر این بود که که گوگل اعلام کرد این الگوریتم توانست 35 درصد از نتایج گوگل را تغییر دهد!

همین خبر کافی بود تا توجه همه متخصصان سئو و کارشناسان تولید محتوا به این سمت جلب شود.

همانطور که از اسم آن هم مشخص است، این الگوریتم بر روی روند آپدیت و تازگی محتواها تمرکز دارد و سعی می‌کند امتیازات لازم را به پستهای جدیدتر ارائه دهد. حالا این پستهای جدید می‌توانند پست‌هایی باشند که جدیدا منتشر شدند و یا اینکه آپدیت شده باشند.

چرا گوگل الگوریتم تازگی محتوا را منتشر کرد؟

بعد از انتشار الگوریتم تازگی محتوا، می‌توان گفت که کیفیت نتایج موتور جستجو گوگل چند مرحله پیشرفت کرده بود. اصلا بهتر است که این بخش را با یک مثال برای شما توضیح دهم.

تا قبل از انتشار الگوریتم تازگی محتوا، اگر شما در اینترنت مثلا کلمه “قیمت ماشین 206” را سرچ می‌کردید، قیمت‌های مختلفی از زمان‌های مختلف به شما نمایش داده می‌شد. شاید یک قیمت برای 2 سال پیش و یک قیمت هم برای هفته پیش بوده باشد.

ولی الگوریتم freshness با بررسی کانسپت و تاریخ انتشار و آپدیت محتوا، سعی می‌کند تا بهترین و بروزترین نتیجه را که البته از کیفیت لازم هم برخوردار هستند را به کاربرانش نشان دهد. یعنی اگر شما الان در گوگل همان کلمه قیمت ماشین 206 را سرچ کنید، گوگل سعی می‌کند تا جدیدترین محتواهای مربوط به این کلمه را به شما نشان دهد.

این الگوریتم وارد وب فارسی شده؛ ولی همچنان نسبت به زبان‌های دیگر، در وب فارسی ضعیف‌تر عمل می‌کند.

الگوریتم تازگی محتوا چه مواردی را بررسی می‌کند؟

درست است که تمرکز اصلی این الگوریتم بر روی محتواهای جدید است؛ ولی اینطور نیست که برای رتبه دهی فقط به همین فاکتور اکتفا کند. فاکتورهای دیگری هم در کنار این موضوع وجود دارند که این الگوریتم با بررسی آنها، رتبه‌های شما را دستخوش تغییر می‌کند:

1. بررسی زمان ماندگاری کاربر

گوگل از شما می‌خواهد که میانگین ماندگاری کاربر در سایت شما، هر روز نسبت به روز قبل بییشتر شده باشد. مثلا شما یک محتوایی را آپدیت کردید و اگر این آپدیت در راستا نیاز کاربر باشد، پس قاعدتا باید زمان ماندگاری کاربر هم بیشتر شود.

2. لینک گرفتن از سایتهایی با محتوا تازه

لینکسازی خارجی یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای رتبه بندی به شمار می‌رود که می‌تواند بر روی بخش‌های مختلف سایت به مانند همین بحث الگوریتم تازگی محتوا هم تاثیر بگذارد.

برای اینکه شما به گوگل بفهمانید که شما هم محتواهای تازه تولید می‌کنید، بهتر است که از سایتهایی که به صورت مداوم و زیاد، محتوای تازه تولید می‌کنند (سایت خبری) لینک بگیرید.

همچنین با بررسی‌هایی که انجام شده، مشخص شد که لینک دادن (لینک خروجی) به صفحاتی که جدید هستند هم می‌تواند بر روی این الگوریتم تاثیر مثبتی بگذارد.

الگوریتم تازگی محتوا چیست؟

تاثیر الگوریتم تازگی محتوا بر روی قیمت سئو سایت در اصفهان

قطعا یک متخصص سئو باید حواسش به الگوریتم تازگی محتوا باشد و باید از قوانین آن در استراتژی‌های خودش رعایت کند. الگوریتم freshness نمی‌تواند تاثیر زیادی بر روی قیمت سئو در اصفهان بگذارد و بیشتر از همه، بخش تولید محتوا دستخوش تغییر قیمت می‌شوند!

چون همه بحث‌های مربوط به آپدیت یا انتشار محتوا مربوط به بخش تیم تولید محتوا می‌شود! البته استراتژی‌های لازم، از طرف کارشناس سئو به تیم تولید محتوا ارسال می‌شود؛ ولی کار اصلی را تیم تولید محتوا انجام می‌دهد.

سوالات متداول

الگوریتم فرشنس چیست؟

این الگوریتم سعی می‌کند بهترین و جدیدترین نتایج را بر اساس درخواست کاربر، به او نمایش دهد.

با آپدیت کردن محتواها، می‌توان به رتبه بالاتر رسید؟

بیش از 200 فاکتور برای رتبه بندی وجود دارد که آپدیت محتوا فقط یک بخش آن است! آپدیت محتوا می‌تواند باعث تغییر رتبه شود؛ ولی به تنهایی تاثیرگذار نیست!

الگوریتم تازگی محتوا چه مواردی را بررسی می‌کند؟

1. بررسی زمان ماندگاری کاربر در سایت 2. لینکسازی خارجی در سایتهایی که محتواهای تازه به تعداد زیادی دارند. به مانند سایتهای خبری 3. لینکسازی خارجی و داخلی خودتان را بهبود ببخشید.

جمع بندی

در این مقاله از aradseo سعی کردیم تا ببینیم الگوریتم تازگی محتوا چیست و هدف گوگل از انتشار این الگوریتم چه بود!

اگر شما در زمینه سئو یا تولید محتوا فعالیت دارید، به هیچ وجه اهمیت این الگوریتم را دست کم نگیرید؛ اگر دقت کرده باشید، اکثر متخصصان سئو اصرار بر آپدیت محتواها دارند که یکی از اصلی‌ترین دلایل آنها همین بحث الگوریتم تازگی محتواست.

شما فقط کافی است که نگاهی به سرپ گوگل بیندازید و خودتان می‌فهمید که پستهای جدید نسبت به پست‌های قدیمی، درای رتبه‌های بهتری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *