اگر نگاهی به تاریخچه سئو بیندازید، می‌فهمید که الگوریتم پیج رنگ جزو اصلی‌ترین بخش‌های گذشه سئو است. در گذشته گوگل با استفاده از این الگوریتم سعی می‌کرد تا اعتبار سایتها را بر اساس فاکتورهای مختلف بررسی کند.

قبلا نمره‌ای که این الگوریتم به سایتهای مختلف می‌داد در اختیار عموم بود و همه می‌توانستند این نمرات را مشاهده کنند؛ ولی مدتی بعد و به دلایل مختلف، گوگل تصمیم گرفت تا پیج رنک را از رده خارج کند و فاکتورهای مربوط به آن را در الگوریتم های مختلف گوگل تقسیم شدند.

در این پست از آراد سئو قصد داریم تا ببینیم الگوریتم پیج رنک چیست و همچنان بر روی مراحل قیمت سئو در اصفهان تاثیرگذار است یا نه!

معرفی کلی الگوریتم پیج رنک

اگر شما در علم سئو تازه کار باشید، احتمالا با اسم الگوریتم Page rank آشنا نیستید. ولی این الگوریتم در گذشته، جزو دغدغه‌های اصلی هر متخصص سئو بود. نمره‌های پایین این الگوریتم باعث وحشت و کابوس سئوکارها می‌شد و همیشه برای نمره‌های بالا می‌جنگیدند.

این الگوریتم توسط بنیانگذاران اصلی گوگل یعنی لری پیج و سرگئی برین به منظور رتبه بندی صفحات وب طراحی و عرضه شد. اصلی‌ترین فاکتوری که 90 درصد بر روی امتیازهای پیج رنک تاثیر می‌گذاشت، مربوط به بحث تعداد و کیفیت لینکها بود که امروزه این بررسی‌ها به دست الگوریتم پنگوئن انجام می‌شود.

امتیازهای گوگل از 0 تا 10 بود که هر چه عدد بالاتر می‌رفت، نشان دهنده کیفیت بالای لینکهای همان سایت بود.

تاثیرات Pagerank گوگل بر سئو

هدف اصلی الگوریتم پیج رنک، بررسی اعتبار سایتهای مختلف براساس لینک‌های خارجی آنها بود. این الگوریتم در ابتدا باعث بهبود سرچ گوگل شده بود؛ چون باعث شده تا سایتهای معتبر که محتواهای مفید تولید می‌کردند، بتوانند خودشان را در نتایج بالاتر گوگل نشان دهند.

ولی بعد از مدتی، این الگوریتم تبدیل به یکی از دغدغه‌های سئوکارها شد که همین موضوع باعث شد تا سئوکارها دست به فعالیت‌های کلاه سیاه برای به دست آوردن نمره‌های بالا در پیج رنک بزنند.

برای مثال متخصصان سئو فهمیده بودند که امتیاز بالای الگوریتم Page rank رابطه مستقی با تعداد لینکهای خارجی دارد. مدتی نگذشت که سایتهای بی‌کیفیت زیادی با محتواهای بی‌کیفیت، توانستند با استفاده از تعداد لینک زیاد، به رتبه‌های بالا برسند.

گوگل که متوجه این موضوع شده بود، تصمیم گرفت تا کیفیت لینک را هم به فاکتورهای Page Rank اضافه کند. ولی باز هم متخصصان توانستند روش کلاه سیاه جدیدی را پیدا کنند تا به لینک‌های باکیفیت برسند.

حتی یک روش درآمد جدیدی هم برای سئوکارها پیدا شده بود؛ آنها با استفاده از روش‌های مختلف لینکسازی خارجی، اقدام به بالا بردن رتبه سایتهای خودشان در Page Rank می‌کردند و این درحالی بود که هیچ محتوا مفیدی در سایت آنها وجود نداشت.

حالا وقتی که آنها به امتیاز بالا در پیج رنک می‌رسیدند، اقدام به فروش سایتهای خودشان با قیمت بالا می‌کردند. اوایل تعداد این افراد کم بود؛ ولی به مرور زمان، تعداد این سوءاستفاده‌ها به حدی زیاد شد که گوگل تصمیم گرفت امتیازهای رتبه بندی صفحات وب را از دید عموم مخفی کند.

الگوریتم پیج رنک چیست؟

پیج رنک هنوز بر مراحل انجام سئو وردپرس تاثیر می‌گذارد؟

خیلی از متخصصان اعتقاد دارند که الگوریتم Pagerank گوگل دیگر مورد استفاده نیست؛ ولی مت کاتس (مدیر اسبق بخش اسپم گوگل) گفته بود که همچنان این الگوریتم وجود دارد و امتیازهایی که می‌دهد در نزد خود گوگل محفوظ است.

درست است که این الگوریتم دیگر به مانند قبل فعال نیست؛ ولی با استناد به این جمله مت کاتس می‌توانیم به این موضوع پی بریم که پیج رنک همچنان تاثیرات خودش را حتی خیلی کم، بر روی مراحل قیمت سئو در اصفهان می‌گذراد.

البته امروزه بخش اعظم پیج رنگ که مربوط به بررسی کیفیت و تعداد لینکها بود، بر عهده الگوریتم پنگوئن است؛ می‌توان گفت که پنگوئن به شیوه‌ای تخصصی‌تر به بحث لینکسازی خارجی نگاه می‌کند و حتی نسبت به پیج رنک هم خشن‌تر است.

بعد از انتشار الگوریتم پنگوئن، تقریبا همه سایتهایی که با روش‌های لینکسازی کلاه سیاه خودشان را به صفحات بالا رسانده بودند، نه تنها رتبه‌های خودشان را از دست دادند، بلکه تعداد زیادی از آنها هم توسط گوگل پنالتی شدند!

سوالات متداول

پیج رنگ چگونه امتیاز می‌دهد؟

پیج رنگ در گذشته به سایتها از 0 تا 10 یک نمره‌ای را بر اساس فاکتورهای مختلف می‌داد که اکثر نمره‌ها تحت تاثیر لینکسازی خارجی بودند.

الگوریتم Page Rank هنوز فعال است؟

به گفته حرف مت کاتس، بله! ولی تاثیر پیج رنک نسبت به چند سال پیش، بینهایت کمتر شده؛ به حدی که متخصصان سئو اعتقاد دارند این الگوریتم دیگر وجود ندارد.

چه فاکتورهایی بر روی نمرات پیج رنک تاثیر داشت؟

هر چیزی که مربوط به لینکسازی خارجی باشد؛ مثل انکرتکست، تعداد لینکها، کیفیت صفحاتی که لینکسازی کردید، بررسی فالو و نوفالو بودن لینکها، بررسی کلیک خوردن لینکها و …

جمع بندی

در این پست از aradseo سعی کردیم تا ببینیم الگوریتم پیج رنک چیست و تاثیرات آن بر روی وب را بررسی کنیم.

درست است که تاثیرات پیج رنک نسبت به چند سال پیش، بینهایت کمتر شده؛ ولی فاکتورهایی که از آن برای رتبه دهی استفاده می‌کرد بسیار مفید بود. امروزه هم پنگوئن نسخه پیشرفته‌تر الگوریتم Page rank است که پیشهاد می‌شود اگر می‌خواهید به رتبه‌های بالا برسید، از قوانین این الگوریتم پیروی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *