الگوریتم پاندا جزو مهمترین و اصلی‌ترین الگوریتم های گوگل به شمار می‌رود که کمتر کسی است که در حوزه سئو فعال باشد و این الگوریتم را نشناسد. این الگوریتم وظیفه بررسی کیفیت محتواها و رضایت کاربران از محتواهای شما را برعهده دارد.

در ادامه این پست از آراد سئو قصد داریم تا ببینیم که الگوریتم پاندا چیست و چه تاثیری بر روی تعرفه سئو در اصفهان دارد.

معرفی الگوریتم پاندا

گوگل این الگوریتم را جهت مبارزه با محتواهای بی کیفیت ارائه کرد؛ این الگوریتم با بررسی میلیاردها صفحه در اینترنت، به جستجوی صفحات ارزشمند از نظر کاربران است و طبق همین معیارها، رتبه‌های بالاتر را به این صفحات ارائه می‌دهد.

در مقابل اگر پاندا به محتواهای بی کیفیت برخورد کند، قطعا آنها را در بهترین حالت جریمه و در بدترین حالت، پنالتی می‌کند. اگر شما از فعالان قدیمی در حوزه سئو باشید، می‌دانید که در گذشته، محتواهای بی کیفیت چه در وب فارسی و چه در بقیه زبانها غوغا می‌کردند و همه آنها هم در صفحات اول موتورهای جستجو حضور داشتند.

ولی با ظهور الگوریتم پاندا، دوران محتواهای بی کیفیت تمام شد و دیگر جایی در صفحات اول نداشتند.

دلیل انتشار الگوریتم پاندا چه بود؟

تقریبا می‌توان گفت که اگر شما هر سوالی را در گوگل سرچ کنید، بهترین جوابها به شما نمایش داده می‌شود. ولی آیا در گذشته هم به همین شکل بود؟ قطعا نه!

می‌توان گفت که موتور جستجو گوگل تا قبل از سال 2010 یک ویرانه‌ای بیش نبود! هر چند باز هم تعداد زیادی از سرچ‌ها جهان در این موتور جستجو انجام می‌شد؛ ولی باز هم از کیفیت لازم برخوردار نبود.

صفحات گوگل پر شده بودند از محتواهای بی کیفیت و اسپم؛ به طوریکه روزنامه Business Insinder در سال 2011 درباره نتایج گوگل اینطور نوشت:

گوگل تبدیل به یک ویرانه شده و این شرکت باید هر چه زودتر به فکر درمان آن باشند.

با تیتری که این روزنامه معتبر زد، بعد از مدت کوتاهی اکثر روزنامه‌های دیگر هم به تحلیل وضعیت وخیم گوگل پرداخته بودند و گوگل هم بیشتر از همیشه احساس خطر می‌کرد!

برای همین یک فکر چاره به سرش زد تا یک الگوریتمی را طراحی کند که بتواند جلوی محتواهای بی کیفیت را بگیرد و اینطور شد که الگوریتم پاندا توسط گوگل عرضه شد.

الگوریتم پاندا در سئو چه نکاتی را بررسی می‌کند؟

تا اینجا فهمیدیم که الگوریتم Panda به دنبال محتواهای بی کیفیت است. در گذشته و در همان حوالی سالهای 2010، مزرعه محتوا زیادی توسط متخصص سئو پیاده سازی می‌شد. یعنی اینکه در یک سایت، محتواهای زیاد ولی بی کیفیت تولید می‌کردند که این الگوریتم در مرحله اول، این سایتها را هدف قرار داد و آنها را از نتایج گوگل حذف کرد.

ولی این الگوریتم موارد دیگری را هم جهت رتبه دهی بررسی می‌کند که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

  • بررسی ظاهر وبسایت
  • بررسی تعداد و نوع تبلیغات
  • بررسی کیوورد استافینگ
  • بررسی نکات نگارشی
  • بررسی ارزش و کیفیت محتوا

الگوریتم پاندا چیست؟

تاثیر الگوریتم پاندا بر روی هزینه سئو سایت در اصفهان

اگر پست‌های قبلی ما را خوانده باشید، احتمالا فهمیدید که اکثر الگوریتم های گوگل نمی‌توانند تاثیر مستقیم بر روی تعرفه سئو در اصفهان بگذارند. ولی داستان برای این الگوریتم کمی متفاوت است.

البته اینطور نیست که از الگوریتم پاندا به عنوان یکی از دلایل افزایش قیمت تعرفه سئو اسم برده شود. بلکه برای اینکه در دام این الگوریتم نیفتید، باید یکسری نکاتی را رعایت کنید که بررسی این نکات می‌تواند تاثیر مستقیم بر روی هزینه سئو سایت در اصفهان بگذارد.

برای مثال شما نیاز به محتواهای جامع و کاربرپسند، قالبی زیبا و شیک و … دارید که همین دو مورد اول می‌تواند بر روی هزینه های سایت شما تاثیر بگذارد.

سوالات متداول

الگوریتم پاندا همچنان فعال است؟

بله! هیچوقت هم قرار نبوده که غیرفعال شود. پاندا یکی از مهم‌ترین الگوریتم های رتبه بندی گوگل است به شمار می‌رود و موتور جستجو گوگل، فعلا قصد بازنشسته کردن آن را ندارد.

پاندا بر روی وب فارسی هم نظارت دارد؟

صد در صد! نه تنها بر روی وب فارسی، بلکه بر روی کیفیت محتواهای کل اینترنت نظارت دارد.

چطور از جریمه پاندا باخبر شویم؟

اگر سایت شما با افت شدید رتبه و ورودی‌های گوگل رو به رو شده، به احتمال زیاد توسط یکی از الگوریتم‌های گوگل جریمه شدید؛ البته افت رتبه و بازدید می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از آنها، جریمه توسط الگوریتم های گوگل است.

جمع بندی

در این مقاله از aradseo سعی کردیم تا ببینیم الگوریتم پاندا چیست و چه نکاتی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در بین تمامی الگوریتم هایی که تا به الان معرفی کردیم، الگوریتم پاندا از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ در کار الگوریتم پاندا هیچ تذکری وجود ندارد و هر موقع که حس کند که شما در حال تولید محتوا بی کیفیت هستید، فورا از نتایج محو می‌شوید.

پس بهتر است به جای اینکه سعی کنید با روش‌های کلاه سیاه، الگوریتم های گوگل را دور بزنید و سایت خودتان را به خطر بیندازید، با آنها دوست باشید تا به رتبه‌های بالا گوگل برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *