الگوریتم رنک برین یکی دیگر از الگوریتم های گوگل است که با ظهورش توانسته انقلابی بزرگ در Serp گوگل به پا کند. وظیفه کلی رنک برین، جمع آوری اطلاعات و ارائه بهترین نتایج به کاربر است.

مثلا اگر شما در گذشته به دنبال یک سینما در تهران بودید، باید حتما کلمه “سینما در تهران” را سرچ می‌کردید؛ ولی امروزه فقط با سرچ کلمه “سینما”، گوگل نزدیک‌ترین سینماهای اطراف شما را نشان می‌دهد. البته این مثال فقط بخش کوچکی از تغییراتی است که رنک برین در نتایج سرپ ایجاد کرده.

در ادامه این پست از آراد سئو قصد داریم تا ببینیم الگوریتم رنک برین چیست و چطور می‌توانیم از آن برای بهبود سئو در اصفهان استفاده کنیم.

معرفی کلی الگوریتم رنک برین

طی آپدیتی که گوگل در سال 2015 ارائه کرده بود، الگوریتم Rank Brain را جهت بهبود نتایج سرچ، پردازش بهتر داده‌ها و همچنین به عنوان الگوریتم کمکی الگوریتم مرغ مگس خوار ارائه کرد.

الگوریتم رنک برین با استفاده از فناوری‌های جدید مثل هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ (یادگیری ماشین) طراحی شده. یعنی اینکه این الگوریتم بدون نیاز به دخالت انسان، هر چیزی که بخواهد را می‌تواند یاد بگیرد.

یعنی می‌توان گفت که موتور جستجو گوگل با استفاده از رنک برین، هر روز چیزهای بهتر، جدیدتر و پیشرفته‌تری یاد می‌گیرند که باعث بهبود نتایج و عملکردش می‌شود.

دلیل معرفی الگوریتم رنک برین

گوگل در قبل از سال 2015 به یک مشکل بزرگی برخورد کرده؛ او فهمید 15 درصد از کلماتی که کاربران در گوگل سرچ می‌کنند، جدید است و گوگل هیچ جوابی برای آنها ندارد که این موضوع باعث ایجاد یک تجربه کاربری بد در گوگل شده بود.

قبل از انتشار الگوریتم رنک برین، گوگل با استفاده از الگوریتم‌های مختلف، صفحاتی را به کاربر نشان می‌داد که دقیقا از همان کلمه کلیدی در محتوا استفاده شده باشد. ولی همانطور که گفتیم، این کلمات، جدید بودند و برای همین، این الگوریتم‌ها نمی‌توانستند کاری از پیش ببرند.

برای همین گوگل تصمیم گرفت تا الگوریتم Rank Brain را منتشر کند و به کمک این الگوریتم، به بررسی فاکتورهای مختلفی مثل ارتباط مفهوم محتوا با کلمه سرچ شده، موقعیت جغرافیایی و … می‌پردازد.

بررسی فعالیت الگوریتم رنک برین

همانطور که گفتیم، الگوریتم رنک برین به عنوان الگوریتم کمکی مرغ مگس خوار فعالیت می‌کند که مرغ مگس خوار هم وظیفه بررسی مفهوم محتوا با کلمه سرچ شده را دارد. ولی بیایید کمی جزئی‌تر به این موضوع نگاه کنیم:

1. بررسی موقعیت جغرافیایی

اگر شما در استان تهران باشد و کلمه طراحی سایت را در گوگل سرچ بزنید، گوگل لیستی از نزدیک‌ترین شرکت‌های طراحی سایت را به شما نشان می دهد. این اتفاق با بررسی کلمات محلی و لوکیشن‌هایی که در سایت شما وجود دارد انجام می‌شود.

2. بررسی مفهوم کاربر

اگر قبل از انتشار الگوریتم رنک برین، شما در گوگل کلمه “مزایا شیر” را سرچ می‌کردید، گوگل به شما مطالبی در مورد شیر حیوان را هم نشان می‌داد. ولی همانطور که گفتیم، این الگوریتم سعی می‌کند تا مفهوم کلمه را بررسی کند و نزدیک‌ترین محتوا را نشان دهد.

امروزه بعد از سرچ کلمه “مزایا شیر”، گوگل به بررسی کلمات قبل و بعد “شیر” و مفهوم محتواهایی که از این کلمات استفاده کردند می‌پردازد و به این شکل تشخیص می‌دهد که منظور شما از شیر، شیر خوراکی است یا حیوان!

3. بررسی تاریخچه فعالیت

فرض کنید شما در گوگل کلمه “مبل” را سرچ کردید؛ ولی بر روی محتواهایی با عنوان “خرید مبل” کلیک نمی‌کند و فقط به دنبال محتواهای متنی و آموزشی در حوزه مبل هستید.

گوگل با بررسی تاریخچه فعالیت شما، سعی می‌کند تا علایق شما را بررسی کنید و نتایجی را به شما نشان دهد که دنبالش هستید. برای همین اگر دقت کرده باشید، نتایج سرچ در گوشی‌های مختلف، متفاوت است.

 

الگوریتم رنک برین چیست؟

ارتباط الگوریتم رنک برین و تولید محتوا در اصفهان چیست؟

اگر قصد سئو در اصفهان بر اساس الگوریتم رنک برین را دارید، باید سه موردی که در بالاتر به آن اشاره کردیم را رعایت کنید:

  • سعی کنید از کلمات هم معنی در محتواهای خودتان استفاده کنید. برای مثال اگر محتوا شما درباره “گوشی های هوشمند” است، حتما از کلمات مترادفش به مانند تلفن همراه، موبایل و … استفاده کنید تا گوگل بتواند بهتر با مفهوم محتواهای شما آشنا شود.
  • اگر محتوا یا محصول شما مختص به منطقه خاصی مثل تهران است، حتما در محتواهای خودتان از کلمه “تهران” به اندازه کافی استفاده کنید و همچنین درج نقشه را به هیچ وجه فراموش نکنید.

سوالات متداول

نرخ پرش، CTR و … بر روی رنک برین تاثیر دارد؟

به صورت مستقیم خیر! ولی الگوریتم رنک برین برای بررسی رفتار کاربران از این آمارها استفاده می‌کند.

الگوریتم رنک برین در چه سالی منتشر شد؟

اولین بار در آپدیت سال 2015 و توسط گوگل معرفی شد.

فعالیت رنک برین بر چه اساسی است؟

بر اساس هوش مصنوعی و بر پایه تکنولوژی ماشین لرنینگ!

جمع بندی

در این پست از aradseo ما سعی کردیم که ببینیم الگوریتم رنک برین چیست و چطور می‌تواند بر روی serp گوگل تاثیر بگذارد.

درواقع فاکتورهایی که شما باید برای بهبود صفحات خودتان برای الگوریتم رنک برین رعایت کنید، زیاد سخت و پیچیده نیست! فقط یکسری نکات ساده به مانند استفاده از کلمات مترادف، استفاده از نقشه و … است.

همچنین سعی کنید که با تولید محتوای هدفمند و مفید، تجربه کاربری خوبی در سایت خودتان ایجاد کنید؛ چون رنک برین به شدت به دنبال بررسی رفتار کاربران است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *